Governor Attendance 2016/2017

Forename Surname Category Attendance at LGB Meetings
Sept 16 Nov 16 Jan 17 March 17 May 17 July 17
Jonathan Parkinson Head Teacher Yes Yes Yes Yes  Yes
Kevin Robertson Chair of Governors No No Yes Yes  Yes
Edmund Dolphin Vice-Chair of Governors No No No Yes  Yes
Eileen Barrass Foundation Governor No Yes Yes No  Yes
Father A Tuckwell Foundation Governor N/A N/A N/A No  No
Barbara Lowery Foundation Governor No Yes Yes Yes  No
Paul McNamara Foundation Governor No Yes No No  N/A  N/A
John Hayes Foundation Governor Yes Yes Yes No  Yes
Father P Carr Foundation Governor No No No N/A  N/A N/A
Father J Rose Foundation Governor No Yes Yes Yes  Yes
David Brophy Foundation Governor N/A N/A Yes No  Yes
David Brickland Foundation Governor Yes Yes Yes No Yes
Cllr Malcolm Brain Community Governor No Yes Yes Yes Yes
David Roberts Staff Governor Yes Yes Yes Yes Yes
Alastair Young Staff Governor Yes Yes Yes Yes  No
Andrew Bessent Parent Governor N/A N/A N/A N/A Yes
Claire Reid Parent Governor N/A N/A N/A N/A Yes
Colette Bell Parent Governor N/A N/A N/A N/A Yes

For the Academic Year 2016 – 2017

  • John Hayes stepped down as Chair of Governors (November 2016)
  • Kevin Robertson was appointed Chair of Governors (December 2016)
  • Eddie Dolphin was appointed Vice Chair of Governors (December 2016)
  • David Brophy was appointed as a Foundation Governor (December 2016)
  • Father Carr resigned from his position as a Foundation Governor (January 2017)
  • Father Tuckwell was appointed as a Foundation Governor (March 2017)
  • David Robert’s term of office as a Staff Governor was renewed (March 2017)
  • Paul McNamara resigned from his post as a Foundation Governor (March 2017)
  • Andrew Bessent was appointed as a Parent Governor (May 2017)
  • Claire Reid was appointed as a Parent Governor (May 2017)
  • Colette Bell was appointed as a Parent Governor (May 2017)