Governor Attendance 2015 – 2016

Forename Surname Category Attendance at LGB Meetings
Oct
2015
Oct
2015
Dec
2015
Feb
2016
Mar
2016
May
2016
June
2016
Jonathan Parkinson Head Teacher Y  Y Y Y Y Y N
John Hayes Chair of Governors Y Y Y N Y Y Y
Kevin Robertson Vice-Chair of Governors Y Y Y Y N Y N
Eileen Barrass Foundation Governor Y Y Y Y Y N Y
Father P Carr Foundation Governor Y N N Y N N N
Paul Neumann Foundation Governor N N N NA NA NA NA
Frank Earl Foundation Governor N N Y NA NA NA NA
Barbara Lowery Foundation Governor Y Y Y N N N N
Paul McNamara Foundation Governor Y Y Y N Y N Y
Eddie Dolphin Foundation Governor Y Y N N N Y N
Patrick Chinnery Foundation Governor N NA NA NA NA NA NA
Father J Rose Foundation Governor NA NA NA NA NA N Y
David Brophy Parent Governor Y Y Y Y Y Y N
David Brickland Parent Governor/Foundation Governor Y Y N NA NA NA NA
Cllr Malcolm Brain Community Governor Y Y Y Y N N N
David Roberts Staff Governor N Y Y Y Y Y N
Sandra Underwood Staff Governor N N N NA NA NA NA
Alastair Young Staff Governor NA NA NA NA NA NA NA

For the Academic Year 2015 – 2016

  • Patrick Chinnery resigned from his position as Chair of Governors (September 2015)
  • John Hayes was appointed Chair of Governors (October 2015)
  • Eileen Barrass stepped down from her position as Vice-Chair of Governors (October 2015)
  • Kevin Robertson was appointed Vice-Chair of Governors (October 2015)
  • Paul Neumann’s term of office as a Foundation Governor came to an end (January 2016)
  • Frank Earl’s term of office as a Foundation Governor came to an end (January 2016)
  • David Brickland’s term of office as a Parent Governor came to an end (January 2016)
  • Sandra Underwood’s term of office as a Staff Governor came to an end (January 2016)
  • Father J Rose was appointed as a Foundation Governor (May 2016)
  • Patrick Chinnery resigned from his position as a Foundation Governor (July 2016)
  • David Brickland was appointed as a Foundation Governor (July 2016)
  • David Brophy stepped down as a Parent Governor (July 2016)
  • Alastair Young was elected as a Staff Governor (July 2016)

For the Academic Year 2016 – 2017

  • John Hayes stepped down as Chair of Governors (November 2016)
  • Kevin Robertson was appointed Chair of Governors (December 2016)
  • Eddie Dolphin was appointed Vice Chair of Governors (December 2016)
  • David Brophy was appointed as a Foundation Governor (December 2016)
  • Father Tuckwell was appointed as a Foundation Governor (March 2017)
  • David Robert’s term of office as a Staff Governor was renewed (March 2017)